TEREZİN + DRESDEN TURU

Bir günde iki farklı ülkede iki ayrı temayı kapsayan bu gezide Çek topraklarındaki en ünlü Nazi kamplarından olan Terezin toplama kampını ziyaret edeceğiz.

TEREZİN NAZİ KAMPI: Prag’tan yaklaşık 50 dakikalık mesafede bulunan Terezin, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük nazi kampıdır. 1780 yılında kale olarak inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda Almanların Çekoslavakya’ya girişiyle birlikte bu kale toplama kampına ve tüm Terezin şehri de Getto’ya dönüştürülmüş. Buradaki Museviler çalışma kampı adı altında tutulmuştur.
Terezin’den sonra Dresden’e devam edeceğiz.

DRESDEN: Uufak ve şirin eski Doğu Almanya’da Saksonya eyaletinin baş şehridir. Şehirde demir perde rejiminden kalma tipik sosyal konutlar dikkat çekiyor. Tarihi binalarıyla, “Elbe’nin Floransa’sı“ ünvanını hakeden bir şehir.
Elbe nehri kenarına inşa edilmiş olan tarihi şehirde; Yüksek Katedral, Zwinger Sarayı, Opera Binası, Alman Porseleninden inşa edilmiş Kralların Duvarı, şehrin sembolü Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi), protestan lider Martin Luter Heykeli, Bruhl Terası ve Altmarkt Meydanı (Eski Pazar Yeri) ve alış-veriş caddesi (Pragger Strasse) görülecek yerler arasındadır.
Yürüyerek yapılan şehir turundan sonra serbest zamanda verilecektir.

Serbest zaman ipuçları:
– Ücretsiz Wifi Altmarkt Galerie AVM ve Starbuck’ı deneyin. İki şubesi var. Biri Altmarkt Meydanına cepheli, diğeri Pragger Strasse caddesinde ibis otelin yanında.
– Dresden Cake yemeyi ihmal etmeyin.
– Apple Store, elktronik mağazası Saturn, Aldi market Altmarkt Galeri (AVM) içerisindedir.
– Elektronik mağazası Media Markt, Pragger Strasse caddesinde ibis otelin yanındadır.
– İngiliz markası TK Maxx (markaların seri sonu ve küçük defolu mallarını satar) en yakın şubesi Pragger Strasse caddesinde yanyana bulunan üç adet ibis otelin yanındadır.
– Çikolata için; çok katlı Karlstad mağazası giriş katında envayi çeşit çikolata reyonuna bakın; acı biberli çikolata alırsanız lütfen çocuklara vermeyiniz, hakikatten acı.
– Dresden’de AVM’lerde tuvaletler ücretlidir (0,50 Euro), bilginize.

Ulaşım, 9 kişilik aracımızla.
Prag – Terezin arası 55 km (40 dk)
Terezin – Dresden arası 96 km (1 saat)
Dresden-Prag 150 km (1,5 saat)

Dahil Olan Servis: Ulaşım, Rehberlik, Kamp giriş

Terezin ve Dresden turuyla ilgili resimleri görmek için: DRESDEN Turu ve TEREZİN Turu sayfalarına ayrı ayrı bakınız.

Terezin – Dresden turunu Karlovy Vary ile kombine edebilirsiniz.

KARLOVY VARY +TEREZİN NAZİ KAMPI +DRESDEN Turu