2020 İsviçre Karnavalı "Fasnacht" tarihleri Luzern'de 20-25 Şubat, Basel'de 2-4 Mart

İsviçre Kanavalı için tavsiye edilen Turlarımızı sitemizde bulabilirsiniz; 4 gece Münih-Zürih Turumuz ve 4 gece Alsace Turumuz. İsterseniz haber verin, sizin isteğinize göre tur programı yapalım.

Önümüzdeki İsviçre Karnavalı Luzern şehrinde 20 Şubat perşembe başlayıp, 25 Şubat salı 2020’de sona erecek. Bu süre zarfında Luzern’nin Eski Kenti büyük bir festival alanına dönüştürülüyor. İnsanlar kutlama yapar, müzik yapar, müzik  dinler ve dans eder. Perşembe günü Schmutzig sabah saat beşte yüksek bir patlama “Big Bang” ile Lucerne Karnavalı’nın başlangıcını işaret eder. Palm Sunday gününden (baharın başlangıcını izleyen ilk pazar günü) kırk gün önce olan Ash Wednesday günü (bu gün Hıristiyanların oruç ve ibadetinin kutsal günüdür, paskalya öncesi orucun ilk çarşambası) yine sessizleşir.

Fantastik maskeler ve kostümlerdeki renkli figürler ara sokaklarda geçit töreni yaparken, müzisyen grupları enstrümanlarıyla neşeli müzikler çalar ve binlerce kostümlü asi kış mevsimini kovalar.

İlk Lucerne geçit töreni (Fritschi) Perşembe 14:00’de Luzernerhof’ta başlayacak.
Nihai geçit töreni (Wey) Pazartesi günü 14:00’de Luzernerhof’ta başlayacak.
Dev Monstercorso geçit töreni ise ertesi gün Güdis Salı günü yapılacak. Saat 07.30’da Bahnhofstrasse’de başlayacak.

Karnavalın Geçmişi:
Karnavalın tarihi asırlar öncesine “Katolik” karnavalına dayanıyor. M.S.325’te, Nicaea’nın İlk Konseyi, Paskalya’nın baharın başlangıcını izleyen ilk pazar günü gerçekleşmesi gerektiğine hükmetti. Palm Sunday (baharın başlangıcını izleyen ilk pazar gününden). Bundan 40 gün önce oruç tutan Ash Wednesday (paskalya öncesi oruc’un ilk çarşambası), Lent’in (Oruç’un) başlangıcına işaret ediyor. Çarşamba günü Kül’e kadar olan günler Karnavalın gerçekleştiği gündür.

İsviçre Karnavalı “Fasnacht” şehirden şehre farklılık gösterebilir. İsviçre genelinde 200’den fazla karnaval düzenlenmektedir ve geleneksel olarak en çok şubat sonu Kirli Perşembe’den Kül Çarşamba’ya kadar kutlanmasına rağmen, bazıları Ocak sonu ve Mayıs ayları arasında kutlanmaktadır. Aslında, Basel’de kutlanan İsviçre karnavalı geleneği bozuyor ve Çarşamba günkü Kül’ün ardından Pazartesi günü başlıyor. Önümüzdeki Basel Karnavalı 2020, 2-4 Mart arası kutlanacak.

Yerli halkın “en iyi üç gün” dediği dönemde Basel alt üst ediliyor. Her şey Kül Çarşamba’sından sonraki  Pazartesi günü karanlıkta, saat tam sabah 4’te başlıyor. Popüler “Morgestraich”, şehir merkezini aydınlatılmış, elle boyanmış bir fener denizine dönüştürür; burada binlerce kostümlü insan Perşembe günü  “Endstraich” yine tam olarak saat 4’e kadar üflemeli aletlerle ve davullarla “fenerine” ve “temalarına” sokaklarda müzikle eşlik eder. Ve kesinlikle bu zaman zarfındaki her şeyi deneyimlemelisiniz.

İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020
İsviçre Karnavalı 2020