NOEL Pazarları

Bir süreliğine kalabalık alışveriş merkezlerini ve şık mağazaları unutun. Közlenmiş kestane ve baharatlı zencefilli çörekleri kavrayan üşümüş parmaklar, gerçek bir Noel Baba’ya faltaşı gibi açılmış gözlerle bakan çocukları hayal edin. Hatta bunu hayalle sınırlı bırakmayın ve rotanızı bu ay tüm bunları bulabileceğiniz bir Avrupa şehrine yöneltin. Çünkü şıkır şıkır lambaları, şirin tezgâhları, mis kokulu lezzetleri ve el emeği hediyelikleri ile harika bir atmosfer sunan Noel pazarları, Avrupa’da Aralık ayına sihirli bir hava katmaya hazırlanıyor. Kasımın son hafta sonu başlayan Noel Pazarları Yılbaşına dek açık kalır.

Size özel araç ve rehberle Noel Pazarlarını uygun bütçelere gezmek için hemen arayın.

Prag

Prag

Dresden

Dresden

Münih

Münih

Viyana

Viyana

Nürnberg

Nürnberg

Lindau

Lindau

Basel

Basel

Colmar

Colmar

NOEL

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.
 
Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel’i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte bazı Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık’ta kutlamaya başlamıştır.
 
Noel kutlamalarının saf dinî inanca sonradan katılan bir gelenek olduğu iddia edilir. Bu iddialara göre Antik çağlardan beri kutlanagelen Pagan kış festivalleri ile Roma’da yayılmış Mitraizm’in kış festivalleri Yule ve Saturnalia’daki uygulamalar Noel’in kökenini teşkil etmektedir. Roma İmparatorluğu’nda ise 25 Aralık, güneş tanrısının doğum günü olarak kabul ediliyordu. Roma halkı Hristiyanlık’tan önce büyük oranda putperestti.